ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Карпатська бджола має велику популярність серед пасічників України

    19 мая 2024 воскресенье
    28 переглядів

    Цього року День пасічника в Україні відзначали аж чотири дні. Розпочали — медовим ярмарком в Інституті бджільництва імені Петра Прокоповича, а завершили народними гуляннями в Музеї народної архітектури та побуту в Пироговому. На святі побували і Президент України Віктор Ющенко та Київський міський голова Олександр Омельченко. — Кожен японець щороку в середньому з’їдає чотири кілограми меду,— сказав мер столиці Олександр Омельченко під час відкриття каплички Спаса на території академічного інституту, — а українці, незважаючи на те, що входять у п’ятірку світових лідерів за кількістю пасічників, лише 900 грамів. Саме тому, щоб підвищити серед киян культуру споживання солодкого продукту, а також сприяти розвитку цієї галузі сільського господарства, ми проводимо щорічні медові ярмарки.

    Як досвідчений пасічник, Олександр Олександрович розповів, що найцінніший продукт, який дає бджола — це отрута, далі йде маточне молочко, бджолине обніжжя, або, як ми його ще називаємо, — пилок, прополіс і мед. Крім того, останній продукт має різні лікувальні властивості, залежно від того, з яких квітів збирали бджоли нектар. Наприклад, гречаний з донником нормалізує роботу серця, а акацієвий можна їсти людям хворим на цукровий діабет, а також маленьким діткам. Окрім того, фахівці стверджують, що в природі немає іншого продукту з таким збалансованим вмістом мікроелементів, які повністю засвоюються.

    На цьогорічний медовий ярмарок в Інститут бджільництва приїхала понад сотня пасічників. В основному з центральної та південної України. Проте були гості й зі сходу та заходу нашої країни. Приміром, пані Єва із Закарпаття на продаж привезла лише невеличкі дерев’яні коробочки: виявилося, що в них мандрували по кілька бджіл із маткою карпатської породи. Так звана карпатка останнім часом користується великою популярністю серед пасічників-професіоналів. Адже, як вони жартують, ці комахи за сезон приносять на третину більше меду, а за зиму з’їдають його на третину менше, ніж бджоли іншого “племені”.



    "Хрещатик"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору