ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Мінеральне диво. До санаторію "Квітка полонини", що в Свалявському районі, їдуть лікуватися знаменитою "Лужанською" водою

    03 мая 2024 пятница
    72 переглядів

    Про унікальні властивості солочинських джерел ще у далекому 1558 році доповідали російські посли царю Івану Грозному. “У горах полонинних є колодязь, а в ньому вода солодка, як грушевий квас. Є й інші колодязі, але вода в них, як оцет, а в інших — як щі... І в горах тих вода з каменю тече, а є гаряча, можна яйце зварити... і багато людей приходять із різними хворобами, лягають у ті води, і всім настає зцілення...”,— так чотири з половиною століття тому писали вони, повертаючись через Закарпаття до Москви з Царгорода. Згодом “жива вода” стає привілеєм лише королівських дворів. Знамениту “Лужанську” із Сваляви доставляють у бочках за тисячі кілометрів до столу імператорів Австро-Угорщини та Росії Франца-Йосипа і Петра Першого. А перші наукові дослідження про неї зафіксовано в історичних хроніках ще XV століття. Невдовзі “Лужанську” як найцінніші ліки почали продавати в аптеках. За свідченням істориків, у Парижі, Нью-Йорку, а потім і в Токіо її подавали у ресторанах винятково як дорогий столовий напій. Мінералізація цієї води дуже сильна. Її можна вживати щодня людям з нормальною або підвищеною кислотністю. Свої властивості вона зберігає навіть у пляшках.



    До слова, цілюще джерело б’є лише в одному місці — на території “Квітки полонини”. Нині тут не тільки лікують хворих, а й розливають “Лужанську”, “Лужанську-7” та “Поляну Квасову” просто зі свердловин.



    — Не варто міняти принади Закарпаття на курорти Чехії або Франції,— радить головний лікар “Квітки” Павло Ганинець.— Адже наші мінеральні води ідентичні знаменитим водам Карлових Вар, Боржомі та Віші. До того ж санаторій уже підтягнувся до фешенебельного сервісу. Збудовано новий корпус на 280 місць із зимовим садом, двома басейнами, VIP-апартаментами... Живильні властивості нашої аква віти дають змогу класифікувати її за європейськими стандартами як лужну воду. Вона допомагає навіть недужим на цукровий діабет. Для них у “Квітці полонини” є спеціальне відділення. “Лужанська” не тільки “бореться” з середнім та легким ступенями діабету, а й успішно долає такі ускладнення, як ацидоз (порушення обміну речовин), виводить токсини. Нашу воду бутилюють з 1997 року. До речі, “Лужанську” розливають багато закарпатських фірм, але лише ТОВ “Маргіт” робить це просто зі свердловини. Маргітівська “Лужанська-7” навіть отримала диплом за найкращу презентацію на виставці “ПродЕкспо Україна-2002”, диплом у Ялті за екологічну чистоту та якість “Вища проба”. А нещодавно товариство стало лауреатом рейтингу “Кращі підприємства України” у номінації “Виробництво безалкогольних напоїв” та вибороло міжнародний приз нового тисячоліття “За технологію та якість” у Женеві (Швейцарія). Нас визнано на восьмій міжнародній виставці у Одесі “Салон напоїв-2003” у номінації “Мінеральні питні природні лікувально-столові води”. А ще ми стали лауреатами міжнародного рейтингу “Європейська якість” у Оксфорді (Великобританія).



    — Маємо власну дослідницьку лабораторію, де щодня проводимо бактеріологічний і хімічний контроль. А щоб посилити антибактеріальні властивості, додаємо трохи вуглецю,— вів далі головний лікар.— Цього вимагають вітчизняні стандарти, хоча наша мінеральна чиста (беремо її з глибини 140 метрів). До речі, розливати воду почали ще з 50-х років. Але всю її вивозили переважно до Москви. Навіть ми, закарпатці, не могли її придбати.



    Як на мене, “Квітці полонини” поталанило на підземні багатства. Тут п’ють, крім знаменитих Лужанської № 7 та Поляни, Купіль, Лужанську № 4. У цій воді стільки органічних речовин, що нею ефективно лікують хвороби нирок та сечового міхура. А в Київському інституті радіології також з’ясували, що Лужанські успішно виводять радіонукліди.



    А які у “Квітці полонини” кадри! Сергій Молнар працює ще з 1964 року — від часу створення санаторію. Олександр Сарканич не тільки займається теплодіагностикою, а й вивчає мінеральні води, щоб до тонкощів знати, кому яку призначити. Для цього заклад додатково уклав договір про наукові клінічні дослідження з Інститутом курортології. Загалом тут приймають шість терапевтів-гастроентерологів та три лікарі-діагности. Четверо з них отримали найвищу кваліфікаційну категорію.



    У санаторії хворі приймають натуральні мінеральні ванни, а ще мінеральну воду використовують для популярної нині серед пацієнтів гідроколонотерапії, інгаляцій, гінекологічних зрошень. До послуг відпочивальників — озокерит, масаж, підводний душ-масаж, мануальна та голкорефлексотерапії. Про стреси можна забути під час сеансу у психотерапевта. А на тепловізорі та у іридодіагноста — обстежити без аналізів будь-який орган. Для тих, хто не встиг оформити санаторно-курортну карту, є лабораторія.



    Хітом сезону в “Квітці” є іпотерапія. Щодня бачила, як зранку на конях гуцульської рідкісної породи кандидат біологічних наук Мирослав Головач проводив заняття зі спеціальної гімнастики. Не втрималася і я — на диво, після таких уроків у мене зникли давній головний біль та судоми у м’язах.



    “Квітка полонини” лікує не лише знаменитою водою, а й м’яким кліматом. Температура взимку лише два-три градуси морозу. Сніг лежить до березня, а для гірськолижників є три підйомники (на 300, 400 та 900 метрів). Улітку середня температура плюс 28 за Цельсієм. Не менш гарна в “Квітці” осінь — грибів та ягід у навколишніх лісах стільки, що відпочивальники збирають їх і сушать. А в гірській річці Піні, яка протікає поблизу санаторію, навіть водиться форель. Дзюрчання Піни непогано замінює сеанс психотерапії. Отже, тут чудові краєвиди будь-якої пори року. Адже ніде більше на європейській частині континенту немає місця, де б весна розпочиналася наприкінці лютого, а літо — в першій декаді травня і тривало до середини вересня. Закарпаття, як і раніше, належить до екологічно найчистіших і тому найгарніших регіонів Європи. Є тут на що подивитися: Долина нарцисів, водоспад Шипіт, озеро Синевир, замок графа Шенборна, винні погреби, дивовижний хрест, знайдений у лісі поблизу Чинадійово... Можна відвідати Свято-Миколаївський жіночий православний монастир, помилуватися набережними Ужгорода та цвітом сакури. Ці пізнавальні екскурсії готує для усіх охочих гід “Квітки полонини”.



    Тож обирайте погоду на свій смак та рушайте до Сваляви у “Квітку полонини”.Ірина СИВАШОВА



    "Хрещатик"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору