ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Моя міліція й ліс береже...

    16 апреля 2024 вторник
    65 переглядів

    Розмова з начальником управління МВС України в Закарпатській області Юрієм РАХІВСЬКИМ.

    Начальник управління МВС України в Закарпатській області Юрій Рахівський
    Начальник управління МВС України в Закарпатській області Юрій Рахівський

    - Одним із своїх пріоритетів закарпатська міліція вважає боротьбу з "лісовими" злочинами. Чому?



    - Ліс для нашої області - вагомий рекреаційний та економічний фактор. Понад 50 відсотків території краю вкрита лісом. У низовині переважають грабово-дубові, а в передгір'ях і горах - дубові, букові, ялинові, змішані ліси... Загальна площа земель лісового фонду становить 694 тисячі га. Середній запас деревної маси на гектар вкритих лісами земель становить 330 кубічних метрів. Карпатські ліси по праву вважають "легенями Європи". Отже, дбайливий догляд за ними, раціональне використання, запобігання зловживанням і правопорушенням - це завдання не тільки лісогосподарських структур, а й правоохоронних органів. Тим паче, що дехто з учених вважає ліс ще й суттєвим чинником екологічної безпеки і пов'язує виникнення останніх катастрофічних паводків з бездумним винищуванням лісових масивів.



    - Але ж наші ліси мають конкретних господарів...



    - Взагалі-то ліси перебувають у державній власності. У нашій області, скажімо, на 492,1 тис. гектарів лісове й мисливське господарство ведуть 18 підприємств, безпосередньо підпорядкованих обласному управлінню лісового господарства (Держкомлісгосп України). На 125,7 тисячі га хазяйнує "Закарпатагроліс" (МінАПК України). На площі майже 63 тис. га лісогосподарські заходи здійснюють Карпатський біосферний заповідник, Національний природний парк "Синевир" та Ужанський національний природний парк (Мінекоресурсів України). Решту угідь закріплено за Ужгородським військовим лісництвом та Закарпатським лісотехнікумом.



    - Від чого чи від кого доводиться захищати ліс міліції?



    - Наші хащі потребують захисту від багатьох природних шкідників та явищ, але чи не найгостріше - від володаря природи, людини. Як свідчать зібрані матеріали, більшість корисливих злочинів скоюється керівниками та матеріально-відповідальними особами підприємств лісової галузі, які за своїми функціональними обов'язками мали б контролювати стан дотримання лісового законодавства. Проте саме згадані посадовці завдають значних збитків державним інтересам, сприяючи незаконним вирубкам. Так, Берегівською міжрайонною прокуратурою за матеріалами УМВС порушено кримінальну справу проти посадових осіб одного з місцевих підприємств за фактом розтрати лісопродукції (дуб, ясен) загальною вартістю 39277,2 гривні.



    Цьогоріч органами внутрішніх справ області у лісовій галузі викрито 63 корисливі злочини, серед яких - 16 посадових зловживань і 33 факти незаконної вирубки лісу. Скоєними злочинами державі завдано збитків майже на півмільйона гривень. У порушників вилучено 127 кубометрів деревини, 27 кубометрів з них - цінні породи.



    Поширене, на жаль, у нашому лісівництві й хабарництво. За кругленьку суму деякі посадовці готові закрити очі на будь-яке порушення. Так, за нашими матеріалами прокуратура Мукачівського району порушила кримінальну справу проти майстра лісу І., який, отримавши хабар у 1000 гривень, дав дозвіл двом прохачам на вирубку букових дерев.



    - Як суди реагують на "лісові" кримінальні справи?



    - Цього року маємо вже десять таких справ. Вір'ю, що всі вони отримають адекватне судове вирішення. Кожне зло повинно бути покаране...



    - Юрію Васильовичу, з якими структурами взаємодіє міліція в боротьбі з "лісовими" злочинами?



    - Передусім з управлінням лісового господарства ОДА, органами прокуратури, податковою адміністрацією. З нашого боку до цієї роботи залучені працівники служб ДСБЕЗ, УБОЗ, ДАІ, КР та інших.



    - До речі, про ДАІ... Чимало потужних лісовозів з краденою деревиною ставили на штрафмайданчики працівники цієї служби, чергуючи на дорогах, зокрема, у стаціонарних постах на в'їздах в область. А як буде після реформування цієї служби?



    - Тепер дороги контролюють пересувні пости ДАІ, які працюють за змінним графіком. Вони зобов'язані стежити за безпекою дорожнього руху, перевезеннями лісу і металобрухту, виявляти автомобілі, які перебувають у розшуку... Тільки за один тиждень затримано десять вантажівок, які перевозили деревину за сумнівними документами. Отож і нині служба ДАІ сприймає боротьбу з лісокрадами як один із головних напрямків своєї роботи.



    - Чимало порушень, як відомо, фіксується і за межами лісу, вже на стадії переробки деревини...



    - Так, нині на території області зареєстровано 425 суб'єктів господарювання, які здійснюють вирубування і розпилювання деревини (у даний час працюють 274 такі підприємства). Працівники ДСБЕЗ, карного розшуку, дільничні інспектори міліції продовжують відпрацювання цих підприємницьких структур. Викрито ряд зловживань і злочинів. Зокрема, внаслідок вжитих заходів призупинено діяльність 39 підприємств, у яких на момент перевірки були відсутні дозволи на початок роботи.



    - Не бракує зловживань, погодьтеся, і в експортних операціях...



    - У зв'язку з економічним становищем у державі вигідно реалізовувати ліс за кордон, оскільки на внутрішньому ринку немає бажаного попиту, що зумовлює низьку ціну на лісопродукцію (ціна деревини і продукції з неї на вітчизняному ринку у 2,6-3 рази нижча, ніж на зовнішньому). Внаслідок цього експорт карпатського лісу з року в рік зростає. Відповідно збільшується й кількість порушень чинного законодавства.



    Так, прокуратура Воловецького району за матеріалами УМВС порушила кримінальну справу проти керівників одного з ТОВ, які протягом 2004 року підробляли накладні на придбання лісопродукції в Ужгороді з метою подальшої реалізації в Угорщину. "Липовий" експорт - не таке уже й рідкісне явище у лісогосподарській та деревопереробній царині.



    Більшість експортерів лісу та лісопродукції діють у Тячівському, Ужгородському, Рахівському та Берегівському районах, а також в Мукачеві та Мукачівському районі. Крім того, в області є чимало підприємств, які оперують лісосировиною, придбаною в комерційних структурах Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької, Вінницької та інших областей.



    - Юрію Васильовичу, що, по-вашому, слід зробити, аби суттєво прищемити хвіст "лісовій" злочинності?



    - Насамперед, певен, слід розібратися з тими підприємницькими структурами, які експлуатують карпатський ліс, завдаючи йому непоправної шкоди. Наприклад, чи застосовують вони сучасні технології рубок і відновлення, чи відмовились нарешті від трелювання деревини гусеничною технікою і т.д.? Зрештою, зареєстровані 425 суб'єктів лісогосподарювання - чи не забагато це для нашої маленької області? Пора, гадаю, і в нашому краї розгортати потужності для поглибленої переробки деревини, випуску високоякісної готової продукції. Тоді експортуватиметься не груба деревина, а вироби з неї. Вочевидь, це було б вигідніше і самим експортерам.



    Слід припинити і розкрадання деревини. Прикро, але незаконні вирубки виявляються здебільшого під час рейдів та ревізій, коли ліс вже вивезений, і встановити лісопорушника тоді вже не просто. У цьому нерідко винні лісники та майстри лісу, які за певну винагороду сприяли самовільним вирубкам. У якійсь мірі можна зрозуміти жителя віддаленого гірського села, який набрав підводу дров для опалення оселі - не у всіх наших селах вже є газ. Але немає прощення тим, які намагаються красти лісовозами, щоби невдовзі перетворити деревину в зарубіжну валюту. З розкрадачами "зеленого золота" Карпат міліція боротиметься і далі.



    - Але "лісові" махінатори знають досить ефективний засіб - хабар...



    - Ведемо нещадну боротьбу і з цим ганебним явищем. Все частіше наші працівники складають протоколи на хабародавців. А якщо довідаємось, що до когось прилипли-таки дармові гроші, то спуску "липкорукому" не буде. Він не раз потім пошкодує, що вчинив непорядно і незаконно. До речі, ми вже вивели на чисту воду кількох порушників у погонах...



    - І наостанок, Юрію Васильовичу, запитання не зовсім по темі: окремі мас-медіа нашої області досить настирливо натякають на якісь непорозуміння чи навіть тертя між керівниками закарпатської міліції та обласної держадміністрації...



    - Хочу розчарувати тих, хто такими чутками і плітками намагається зіткнути міліцію з владою, вбити клин між ними: жодного протистояння немає. Міліція працює разом з обласною держадміністрацією над вирішенням нагальних питань, викоріненням злочинності. Влада допомагає нам у всьому, в тому числі й у боротьбі з правопорушеннями у лісовій галузі...



    - Дякую за розмову.



    Інтерв'ю взяв Ярослав ЯДЛОВСЬКИЙ, "Відомості міліції".

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору