ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

На Закарпатті працює близько 400 банківських установ

    24 апреля 2024 среда
    55 переглядів

    Минулого четверга в.о. Прем’єр-міністра України Микола Азаров провів всеукраїнську селекторну нараду, під час якої аналізувались питання соціально-економічного розвитку областей. Окремим пунктом розглядали проблеми стабілі-зації банківської системи держави. Цього тижня в Ужгороді з цього питання відбулося засідання банківської ради при Закарпатській облдержадміністрації. Заступники голови ОДА Тетяна Шаповалова та Лариса Ричик заслухали інформацію начальника управління Національного банку України в Закарпатській області Валерія Коляска про ситуацію у банківській системі краю.

    Наразі в цій сфері області працюють близько 400 банківських установ. У зв’язку з політичною ситуацією, що склалася в країні, та безпідставними заявами деяких політиків протягом останнього місяця банківські установи області, як, зрештою, і всієї держави, працюють мало не у екстремальних умовах – різко зріс попит на іноземну валюту. Так, у порівнянні з відповідним періодом минулого року обсяги продажу доларів США у жовтні ц. р. зріс у 5,4, а в листопаді – у 5,6 раза. За 10 днів грудня обсяг продажу сягнув показників за весь грудень минулого року.

    Пік ажіотажу спостерігався з 29 листопада по 2 грудня. Зараз ситуація стабілізувалася. На сьогодні в банківських установах області готівки для валютно-обмінних операцій достатньо. Відповідно з останніми нормативними актами НБУ комерційні банки здійснюють продаж валюти в першу чергу на погашення кредитів клієнтами банку та здійснення ними експортно-імпортних операцій. Комерційними банками в область на сьогодні ввезено 8,7 мільйона доларів США. Що дало результати. Про спад ажіотажного попиту на валюту свідчить і зниження курсу долара США – з 6-8 до 5,6-5,8 гривні за 1 долар на т. зв. “чорному ринку”.


    Аби уникнути спекулятивного інтересу ділків, деякі банки вводили певні обмеження щодо продажу валюти одній особі протягом дня. Про те, що теперішній ажіотаж з валютою був спровокований штучно, свідчить і аналіз, проведений спеціалістами управління Національного банку України в Закарпатській області. Він показав, що обсяги продажу валюти значно перевищили доходи населення. Зрозуміло, що основний потік знятої валюти пішов на тіньовий ринок, і це ще раз доводить, що в цій ситуації знову у виграші ділки, у програші – прості люди, які поспішили обміняти свої заощадження за високим курсом. Тут широке поле діяльності для правоохоронних органів.

    Зараз нерідко люди стикаються з ситуацією, коли в магазинах і на ринках за дорогий товар відмовляються брати гривні або називають завищену ціну. Мовляв, курс долара зріс, отже, і ціни підвищились. Такі дії торговців абсолютно безпідставні, оскільки всі офіційні операції по купівлі-продажу в Україні здійснюються у національній валюті – гривні. Суб’єкти господарської діяльності, які займаються експортом-імпортом, операції по розрахунках за ввезені з-за кордону товари мають право здійснювати тільки через банківські установи у безготівковій формі. Отже, говорити про те, що вартість товару зросла через подорожчання долара, нема жодних підстав, оскільки комерційні банки долар купують на торгових сесіях НБУ по курсу 5,31-5,32 гривні.

    Багато розмов зараз і навколо надання банками кредитів. Валерій Коляско офіційно заявив, що жодної заборони Нацбанку на видачу кредитів нема, є лише певні обмеження. Видача кредитів банками здійснюється в межах погашення заборгованості за кредитами та відсотків за користування ними. Іншими словами, якщо клієнти банку невчасно розраховуються за кредити, то банк не має ресурсних можливостей для надання нових кредитів. В той же час встановлення цієї “кредитної стелі” не позбавляє їх можливості маневрів у цьому питанні, що зараз особливо актуально, оскільки на рівні міст і селищ, а також окремих підприємств виникають проблеми з оплатою спожитих енергоносіїв.

    На нараді йшлося і про кредитування навчання окремих категорій студентів у вузах краю. Передбачається, що воно здійснюватиметься із частковим або повним погашенням кредиту через місцевий бюджет. Обласна влада чекає від банків конкретних пропозицій. Так само, як і активної їх участі в наданні кредитів закарпатцям на газифікацію осель.

    Планується, що схожі наради проведуть у всіх міськрайдержадміністраціях області, що дозволить побачити проблеми в розрізі районів. За результатами засідання ради розроблено низку заходів, спрямованих на задоволення підвищеного попиту на валюту. У ситуації, що склалася на банківській сфері, активнішою має бути робота правоохоронних органів щодо недопущення спекулятивних операцій з валютою, скороченню обсягів незаконного обігу валюти на неофіційному ринку. Важливою є роз’яснювальна робота серед населення. В банківських установах та управлінні НБУ у Закарпатській області діють телефони “гарячих ліній”, за якими громадяни можуть отримувати необхідні роз’яснення. З метою недопущення необгрунтованого підвищення цін на споживчі товари, які встановлені виробниками області та оптово-постачальницькими організаціями, що реалізують вітчизняні та імпортні товари, облдержадміністрацією створена робочу групу у складі працівників обласного відділення Антимонопольного комітету, управління НБУ у Закарпатській області, ДПА та Карпатської регіональної митниці.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору