ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття: Стихійні смітники стали обов’язковим "атрибутом" нашого довкілля...

    19 мая 2024 воскресенье
    27 переглядів

    Природу Закарпаття часто прирівнюють до природи Швейцарії, називаючи її Карпатською Швейцарією. Ландшафти області є унікальним природним скарбом визначної краси та екологічної цінності, важливим центром біорізноманіття, необхідним середовищем існування та притулком для багатьох видів рослин і тварин, що знаходяться під загрозою зникнення, важливою частиною екологічного, економічного, культурного, рекреаційного довкілля у серці Європи, спільного для багатьох народів та країн.Прикро, але дедалі все частіше доводиться говорити про неблагополучну екологічну ситуацію на Закарпатті. Нині, за словами Михайло САДОХА, начальника Державного управління екології в Закарпатській області Михайла Садохи, маємо наслідки недбалого господарювання та споживацького ставлення до природного середовища, повідомив. Захист навколишнього природного середовища – один із основних сяьогоднішніх пріоритетів. Свідченням цьому став і Указ Президента України від 1 квітня 2005 року №571/2005 “Про Всеукраїнську акцію Зелений паросток майбутнього”. Уперше проблема благоустрою населених пунктів винесена на загальнодержавний рівень. Основною ідеєю “Зеленого паростку майбутнього” є виконання практичних заходів з благоустрою населених пунктів, збереження, впорядкування різних природоохоронних територій та об’єктів з одночасним формуванням принципово нових партнерських стосунків між владою і громадянами у реалізації цих заходів. Про стурбованість нашої влади питанням санітарного стану населених пунктів та поводження з побутовими відходами говорить прийняття Закону України "Про благоустрій населених пунктів", що вступив у дію з 1 січня 2006 року. Цей Закон визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини. Благоустрій населених пунктів передбачає розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об’єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об’єктів, організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об’єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення. Згідно Закону центральним уповноваженим органом у сфері благоустрою населених пунктів є центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Якщо раніше місцеві органи самоврядування просто самоусувалися від вирішення питань сміття та благоустрою, то зараз вони повинні діяти на виконання закону. Кожен міський та сільський голова несе персональну відповідальність з благоустрою населених пунктів.

    У той же час, що зможе зробити влада без бажання громади. Громадський контроль поряд з бережливим ставленням до довкілля усіх громадян дасть необхідний результат.

    День Довкілля – це хороший привід поговорити про проблеми, що найбільше турбують в екологічній сфері. Закарпатці можуть пишатися тим, що домоглися значного розширення територій природно-заповідного фонду. Площа об’єктів природно-заповідного фонду становить 12,7% відносно загальної площі області, при середньому по Україні 4,5 відсотки.

    З усіх проблем природоохоронної діяльності на Закарпатті найзагрозливішого стану набуло поводження з відходами. Якщо раніше у населених пунктах нагромаджувалося переважно органічне сміття, яке просто перегнивало, то з появою полімерної тари стихійні смітники стали обов’язковим “атрибутом” нашого довкілля. Це результат цілого комплексу проблем, пов’язаного з безвідповідальним й безгосподарним поводженням з твердими побутовими відходами та насамперед нашої культури.

    Необхідно пам’ятати, що відходи не просто забруднюють довкілля області, а представляють собою бомбу сповільненої дії. Речовини, які виділяються від тривалого перебування на ґрунті під дією природних факторів представляють серйозну небезпеку для здоров’я людей. Забруднення поверхневих та підземних вод стало загрозливим. Жодний аналіз відібраний лабораторією управління не відповідає європейським стандартам.

    Та не тільки накопичення побутових відходів є проблемою. У процесі діяльності колгоспно-радянського устрою у Закарпатській області накопичилися різноманітні заборонені, непридатні та невизначені хімічні засоби захисту рослин. Розпад колгоспів та розпаювання земель зробили дані хімічні засоби безхазяйними. Правонаступники колишніх колгоспних господарств самоусунулися від покладеного на них законодавством вирішення даного питання.

    За ініциативи Закарпатського держуправління кології в області була проведена інвентаризація непридатних та невизначених хімічних засобів захисту рослин. Згідно даних інвентаризації в області зберігається 271,966 тонн (ХЗЗР).

    Питання утилізації хімічних засобів захисту рослин було розглянуто на засіданні постійної комісії обласної державної адміністрації з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Головою комісії дано доручення головам районних держадміністрацій у двохмісячний термін визначитися із власниками та подальшим шляхами утилізації цих речовин.

    Враховуючи геополітичне розташування області, сусідство з країнами Європейського Союзу, велику кількість мінеральних та термальних джерел, санаторно-курортних і туристично-рекреаційних об’єктів, підвищену паводконебезпечність облдержадміністрацією прийнято рішення щодо вивезення даних речовин за межі області для знешкодження або утилізації. Ми повинні прагнути створити лад у природі, спрямувати свої зусилля на виховання гуманістичних цінностей та орієнтирів у наших дітей. Кожен закарпатець має зрозуміти, що засмічуючи ліси та річки ми перетворимо наш край у суцільний смітник.

    Задамо собі питання: що ми залишимо після себе прийдешнім поколінням? Нинішня поведінка є злочинною перед природою, перед нашими дітьми та й перед самим собою. Тому давайте припинимо хижацьке ставлення до нашої чарівної природи в ім’я майбутнього.

    А першим кроком у дбайливому ставленні до навколишнього природного середовища стане наша підтримка та участь у Дню довкілля та Всеукраїнської акції „Зелений паросток майбутнього”, що триватиме з 9 квітня по 9 травня. Результатом кожного заходу повинен стати "упорядкований шматочок довкілля" (звільнена від сміття придорожня смуга, посаджений сквер чи алея, удобрений та підсіяний газон, доповнена новими квітами клумба, прибрана зелена зона біля пам’ятників, на кладовищах, інших громадських місцях) з тим, щоб упорядкована ділянка надалі передавалась під охорону громадськості, тобто окремого громадянина, неурядової організації (не тільки екологічної), учнівського чи трудового колективу на визначений період.

    Одним із обов’язкових напрямків практичних акцій в рамках Всеукраїнської акції "Зелений паросток майбутнього" повинно стати відзначення 61-ї річниці перемоги над фашизмом. Практичною формою в цьому стане упорядкування могил загиблих воїнів, пам’ятників та пам’ятних місць, а також створення нових алей, скверів та парків.

    У переддень світлого св’ята Паски маємо шанс довести, що людина створена богом для добрих справ, підсумовує "Правда Закарпаття".

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору