ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

На всіх лісопідприємствах Закарпаття запровадять цифровий запис лісу

    05 мая 2024 воскресенье
    60 переглядів

    Географічно-інформаційні системи (ПС) мають широке застосування у багатьох галузях господарства, а особливо там, де необхідна картографічна інформація. Цифровий запис геометричних та інших даних дає змогу аналізувати наявний матеріал з різних точок зору. Через звичайне поєднання однорідної тематичної інформації за допомогою інформаційних шарів можна різноманітними функціями моделювати реальний світ.

    Однією із найвідоміших областей застосування ПС є спостереження за довкіллям. ПС може долучитись до того, щоб через надання необхідної інформації про сучасний стан дійти від простого громадянина до політика, від якого залежить вирішення проблем, і спонукати його до правильного вирішення проблем довкілля. Першими програмами використання ПС були інформаційні системи для національних парків, за-повідниківта інших цінних об'єктів.

    Упродовж останніх років для аналізу просторової інформації набули особливого поширення довкільні інформаційні системи.

    Залежно від галузі застосування, вони поділяються на: ландшафтно-екологічні інформаційні системи (ЛЕІС-екологічні), а також лісові екологічні системи (ЛісГІС). У сучасних умовах інформаційні системи знаходять широке застосування в лісовому господарстві України. Побудова комп'ютерної централізованої системи управління лісовим господарством вимагає застосування електронних карт різної тематики та кваліфікованих фахівців.

    Для того, щоб зрозуміти важливість запровадження ПС, на підприємствах лісової галузі мають бути розглянуті основні переваги їх використання . На першому місці в цьому списку стоїть підтримання в актуалізованому вигляді інформації про стан лісового фонду. Це особливо важливо в регіонах з інтенсивним веденням лісового господарства, тому що по суті ПС дає змогу поєднувати всю описову інформацію про лісовий фонд з об'єктами карти і створювати нові зв'язки, які володіють властивостями генерації нової інформації.

    У час розвитку високих технологій дуже важливе значення має витрачання часу для отримання необхідного результату. За допомогою ПС можна отримувати всю необхідну інформацію за короткий проміжок часу, яка показує стан лісового фонду та його характеристику. А отже, вона надає можливість проаналізувати та скласти план організації і розвитку лісового господарства в лісових масивах на обраній території. Так, наприклад, отримавши інформацію про місцезнаходження стиглих лісових насаджень, в яких можна проводити заготівлю деревини, за допомогою ПС можна розробити весь комплекс заходів по їх освоєнню, починаючи від нарізки лісосік та планування черговості їх розробки до визначення місця будівництва мережі лісовозних доріг, трелювальних волоків, мостів, зручних місць для навантаження деревини. Аналогічним чином ПСможназасто-совувати і при плануванні рубок догляду за молодняками, санітарних рубок для того, щоб правильно оцінити, які ділянки потребують першочергового втручання з боку людини для поліпшення їх стану. Побудувавши тематичну карту за повнотою лісових насаджень, можна оцінити, які з них підлягають для проведення лісовідновних рубок або інших лісівничих заходів.

    Ліси також захищають грунти від водної та вітрової ерозії, береги річок та озер від руйнування. Є також оздоровчі та рекреаційні ліси. Як правило, до них відносять смуги, що межують із населеними пунктами і є пропорційними до їх площі. Ці зони є буферними, тобто перехідними від території населеного пункту і певним видом користувань. В цих лісах нагромаджуються відходи життєдіяльності людини, вони підпадають під найбільше рекреаційне навантаження і забруднення з боку промислових підприємств. Вчасне виділення таких зон, прогнозування розвитку населеного пункту забезпечать прийняття необхідних заходів для зниження екологічних ризиків. Використовуючи ПС та супутникові знімки, можна визначити розвиток населеного пункту і майбутню буферну зону навколо нього, а також зони кожного виду землекористування, які в майбутньому підпадуть під зони екологічного ризику.

    Проте варто зауважити, що ПС не дає гарантії правильного рішення, але є інструментом для підтримки процесу вирішення.

    Наприклад, при проведенні робіт по відновленню лісів ПС дає можливість відібрати найкращі насадження для заготівлі в них лісового насіння. Однією зі складових лісової галузі є мисливське господарство. При його веденні важливим є підтримання оптимальної чисельності тварин в мисливських угіддях. Дуже часто реальна кількість тварин не відповідає оптимальній чисельності. Використовуючи ПС, можна для кожного виду тварин визначити можливий ареал поширення на певній території.

    Також проаналізувати, наскільки відрізняється фактична чисельність фауни від оптимальної, та розробити заходи по її поліпшенню. А володіючи інформацією про місцезнаходження тварин у лісовому фонді, можна визначити оптимальне розміщення біотехні-чних споруд: годівниць, солонців, ремізів.

    Ще однією перевагою запровадження ПСулісове господарство є спрощення передачі інформації між різними рівнями управління: лісовпорядкування — лісгосп—обласне управління — Деркомлісгосп.

    Оцінюючи переваги та можливості ПС-технологій, можна з упевненістю сказати, що з часом вони будуть запровадженні в усіх підприємствах лісової галузі. Вже на сьогоднішній день за сприяння швейцарсько-українського проекту розвитку лісового господарства на Закарпатті FORZA тaкi технології використовуються в ДП „Хустське лісове дослідне господарство». Із застосуванням ГПС-приймачів виконано інвентаризацію доріг як пілотної території проекту, влісфонді Н .-Бистрівського лісництва та нанесення їх на цифрову карту. Проект FORZA також посприяв проведенню навчання кадрів по роботі з програмними продуктами. Було організовано поїздку спеціалістів у Чехію для ознайомлення з принципами ведення лісового господарства та використання ПС-технологій в лісовій галузі республіки. Крім того, цим проектом для лісгоспу придбано нову комп'ютерну техніку з метрю використання програмного зебезпечення, що входить до складу ArcGIS.

    Олександр ВАСИЛЕЦЬ, спеціаліст із лісового господарства ДП „Хустський ЛДГ"
    "В лесу родилась елочка…" А лісу вже нема!
    У 2008 році на будівництво лісових доріг на Закарпатті держава виділяє 20 млн. грн.
    Лісове Закарпаття поїде в США навчатися, як ...господарювати в лісах!
    Закарпаття – благодатний край для тіньового бізнесу...

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Пропоную виправити помилку - не "ПС" а "ГІС" - від перших букв виразу Геологічно Інформаційні Системи