ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття водинадцяте приймало гостей українсько-чеського фестивалю "Колочавські відлуння в Тереблянській долині"

    28 апреля 2024 воскресенье
    52 переглядів

    Українсько-чеський фестиваль «Колочавське відлуння в Тереблянській долині» проводився, як і в попередні роки, без допомоги влади, на ентузіазмі організаторів і за допомогою спонсорів.

    Про рівень цьогорічного заходу свідчив приїзд високих гостей. На запрошення народного депутата, вихідця з Колочави відгукнулися виконувач обов’язків Посла Чеської республіки в Україні В'ячеслав Півонька, перший секретар Посольства цієї ж країни Вацлав Рамбоуцек, консул Чехії у Львові Мілослав Малек. Додамо прізвища іноземного члена Національної академії наук України Миколи Мушинки з Пряшева (Словаччина), відомого дослідника русинської культури, публіциста з Мішкольца (Угорщина) Мирона Жироша.

    Це ще далеко не всі поважні гості, однак важливіше те, чим порадував фест. У його програмі – відвідання низки музеїв Колочави, створених за сприяння нардепа Станіслава Аржевітіна, – Івана Ольбрахта, «Старе село», «Радянська школа», «Четніцка станіца», а також Стародухівської церкви XVII століття. Цей перелік у день фестивалю розширився музеєм під назвою «Чеська школа».

    До його створення долучився доктор філософії Франтішек Гібл: у своєму місті Пшеров на Моравії (Чехія) облаштував педагогічний музей, який вважається кращим у світі. (Так, принаймні, вважає академік Микола Мушинка). Крім того, п. Гібл експозицію ще десяти педагогічгних музеїв у різних країнах. Експозиція складається з речей, які використовувалися в шкільництві (таблиці, дошки, навчальні знаряддя) Чехословаччини першої половини минулого століття. Значна частина привезені з сусідньої країни, решта знайдені на місці. У експозиції — предмети, якими користувався сільський учитель чеської (викладання велося цією ж мовою) школи в Підкарпатській Русі.

    Біля дерев’яної церкви — пам’ятки архітектури відбулося урочисте покладання квітів до до могил чеських громадян які впорядковані незадовго перед цим. Після майже восьмидесятилітнього забуття встановлені імена похованих (двоє — загиблі жандарми). Біля могил у присутності гостей із різних країн символічно пролунав «Гімн слов’янської єдності».

    Завершив програму свята великий концерт на сільському стадіоні, а також перегляд фільму про Миколу Шугая, випущеного на екранs у 1946 році кінематографістами Чехословаччини. У минулому році стрічку зусиллями Станіслава Аржевітіна перекладено українською.

    «Колочавське відлуння», як і в попередні роки, викликало чималий інтерес у туристів із Чехії. Їх до гірського села приїхало близько ста. В цілому ж гостями Колочави від початку літнього туристичного стали понад дві з половиною тисячі чехів.



    Василь БЕДЗІР, Колочава—Ужгород

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору