ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

У житлово-комунальному господарстві Закарпаття склалася критична ситуація

    28 апреля 2024 воскресенье
    71 переглядів

    У житлово-комунальному господарстві Закарпатської області склалася критична ситуація — як у економічному, так і в технічному аспектах. Кредиторська заборгованість підприємств становить 123,4 млн.грн., у тому числі за газ – 40,2 мільйона, електроенергію – 56,3 мільйона. Разом з тим заборгованість споживачів за отримані житлово-комунальні послуги складає 93,7 млн. грн., з яких населення боргує 70,8 мільйона гривень.У зв’язку з тим, що формування тарифів на послуги з тепло-, водопостачання та водовідведення відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування” є прерогативою виконавчої влади місцевих рад, склалася ситуація, що на більшості підприємств тарифи не перезатверджувалися протягом останніх 5-7 років. Наприклад, з квітня 1999 року не переглядались тарифи на послуги водопостачання і водовідведення в Мукачеві, тарифи на послуги централізованого теплозабезпечення – у містах Берегово та Виноградів. Протягом минулого року не вдалось збільшити кількість регіонів області, які досягли повного відшкодування витрат населенням вартості послуг, крім міста Виноградів по водовідведенню.

    Збитки підприємств галузі через невідповідності діючих тарифів фактичним витратам на виробництво цих послуг тільки за 2004 рік склали 17,7 млн.гривень. Наслідком цього є зростання заборгованості за енергоносії: у 2004 році у цілому по галузі борг за електроенергію зріс на 10,5 млн.грн. (найбільше по водоканалах міст Мукачево – 3 млн.грн., Ужгород – 2,8 млн.грн., Хуст – 0,8 млн.грн., по підприємствах теплокомуненерго в Ужгороді – 2,4 млн., Мукачеві – 1,1 млн.); за природний газ – на 2,8 млн. грн., з яких найбільше боргує місто Ужгород – 2,4 мільйона.

    ВАТ „Закарпатгаз” та ВАТ ЕК „Закарпаттяобленерго” зайняли жорстку позицію щодо відключення водоканалів і котелень від газо- та електропостачання за неплатежі. Це в підсумку ще більше погіршує технічне становище підприємств, якість надання послуг, що в свою чергу не сприяє пом’якшенню соціального клімату у регіоні.

    Середня заробітна плата по галузі становить 395 гривні при середній по області за грудень 583 грн.. В 2004 році посилився масовий відтік кваліфікованих кадрів. При такій динаміці галузь залишилася без спеціалістів вже у 2005 році.

    До останнього часу керівництво районів і міст обласного значення проводило популістську політику щодо відповідності тарифів економічно обґрунтованим витратам. Через зростання вартості основних складових тарифів – енергоносіїв, паливно-мастильних та інших експлуатаційних матеріалів, збільшення мінімальної заробітної плати та ін. у всіх районах і містах області відбулося збільшення собівартості житлово-комунальних послуг, а незмінні тарифи для населення зумовили падіння рівня відшкодування витрат. Не вживаються достатні заходи з упорядкування та зменшення витрат на виробництво та реалізацію послуг.

    14 лютого 2005 року при голові Закарпатської ОДА проведено нараду з головами міських і районних рад по питанню розрахунків за енергоносії і стан тарифної політики в галузі.

    Враховуючи те, що я, як начальник управління, несу відповідальність за стан справ в галузі, а водопостачання і водовідведення, теплопостачання є послугами життєзабезпечення населення, змушений дати оцінку ситуації, яка склалася.

    У випадку затягування виконкомами місцевих рад прийняття тарифів, які відповідатимуть вартості надання послуг, щомісячні збитки складатимуть понад 2,5 млн.грн.

    Затвердження нових тарифів не вплине на верстви населення з низькими доходами. Кожна сім’я, яка сплачує за спожиті послуги більше 20 відсотків середньомісячного сукупного доходу, має право на субсидії для покриття різниці, що перевищує суму, нараховану до сплати. Ця різниця покривається за рахунок коштів державного бюджету. Повну вартість цих тарифів сплачуватимуть сім’ї з високим рівнем доходів.

    Звертаюся до виконкомів місцевих рад, громадськості, депутатського корпусу всіх рівнів з проханням поставитися з розумінням до ситуації, що склалася, розглянути це питання і прийняти позитивне рішення. В іншому випадку ми спонукаємо працівників до страйків, а виробництво – до повного відключення від електропостачання.

    Виходячи з вищевикладеного, хочу звернутися і до обласної державної адміністрації за підтримкою. Сподіваюся, що керівництво області активно включиться в розв’язання цієї вкрай важливої і вибухонебезпечної проблеми.



    О.А.Карташов, начальник управління житлово-комунального господарства Закарпатської ОДА


    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору